Zlecenia przyjmowane przez geodetów prowadzących własną działalność
Geodeci chcący pracować na własny rachunek mogą założyć samodzielną działalność gospodarczą. Przyjmują oni zazwyczaj mniejsze zlecenia, które mogą zostać wykonane przez jedynie jedną osobę. Do takich zleceń może należeć zlecenie na wykonanie planu budowy nowego domu czy zagospodarowania działki budowlanej.
Jednak wszyscy geodeci muszą uzyskać pozwolenie na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i założyć własny zakład geodezyjny zgodnie z obowiązującym w kraju prawem. Tylko wówczas będą mogli spokojnie rozwijać swoją działalność i zamieszczać informacje dotyczące takiej działalności w internecie oraz w gazetach codziennych. Pozwoli im to na pozyskanie większej liczby klientów. Dzięki temu będą mogli utrzymywać się z samej działalności geodezyjnej.
Pomiary drogowe wykonywane przez geodetów
Prace geodezyjne kojarzą się głównie z pracami drogowymi. W czasie wykonywania takich prac geodeci dokonują najpierw wszystkich potrzebnych pomiarów, zgodnie z którymi można zrobić plany budowy nowych dróg.
Uczestniczą oni także w rysowaniu planów budowy dróg i czuwają nad tym, aby wszystkie wymiary takich dróg były zgodne z prawem. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wówczas budowa nowych dróg będzie mogła zostać w pełni wykonana i zaakceptowana przez urzędników państwowych. Jeżeli nie uzyska ona takiej akceptacji, to może zostać nie dopuszczona do użytku. Wyznaczeni odgórnie geodeci sprawują także nadzór nad samą budową nowych dróg. Uczestniczą oni w kolejnych etapach ich oddawania do użytku i decydują o ich dopuszczeniu do ruchu.
Czym jest służba geodezyjna i kartograficzna?
Służba Geodezyjna i Kartograficzna w Polsce ? zdefiniowana jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Centralnym organem administracji rządowej w sprawach geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju, który wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Od 2015 roku nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa1, który jest organem naczelnym w sprawach geodezji i kartografii. Służba Geodezyjna i Kartograficzna składa się z dwóch pionów: organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz organów administracji geodezyjnej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_Geodezyjna_i_Kartograficzna