Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady

budowlanych, które będą wpływać na sprawne funkcjonowanie takich ośrodków. Dla osób odpowiedzialnych za sprawy finansowe ważne jest nie tylko to, żeby takie obiekty były nowoczesne, ale też, aby ich utrzymanie nie było kosztowne.

Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady panele słoneczne

Gospodarowanie ośrodkami sportowymi

Gospodarowanie ośrodkami sportowymi polega na wyposażaniu tych ośrodków we wszystkie potrzebne w nich urządzenia, a także na wyborze takich rozwiązań budowlanych, które będą wpływać na sprawne funkcjonowanie takich ośrodków. Dla osób odpowiedzialnych za sprawy finansowe ważne jest nie tylko to, żeby takie obiekty były nowoczesne, ale też, aby ich utrzymanie nie było kosztowne. Dlatego w ośrodkach sportowych wykorzystywane są rozwiązania fotowoltaiczne. Do takich rozwiązań należy montaż paneli słonecznych, które dodatkowo oświetlają budynki znajdujące się na terenie ośrodka sportowego, a także kolektorów słonecznych dodatkowo ocieplających na przykład wodę w basenie przeznaczonym dla pływaków.


Umieszczanie ogniw fotowoltaicznych na zewnątrz budynków sklepowych

W obecnych czasach bardzo modne stało się ekologiczne podejście do życia. Dlatego osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie budowy nowej galerii handlowej starają się sięgać po różne rozwiązania ekologiczne. Jednym z takich rozwiązań może być montaż oszczędnych umywalek w łazienkach, a innym stawianie koszy na śmieci przeznaczonych na różne odpadki. Nowoczesne galerie handlowe są także energooszczędne, a w oszczędzaniu energii elektrycznej w takich galeriach pomaga montaż paneli słonecznych. Inne ogniwa fotowoltaiczne mogą być także montowane na zewnątrz galerii handlowych. Bardzo często są to tzw. drzewa fotowoltaiczne, które również potrafią wytwarzać prąd elektryczny ze światła słonecznego.


Kwestie ekonomiczne

Z raportu instytutu Fraunhofer ISE (należącego do Fraunhofer-Gesellschaft) wynika, że w 2025 roku fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii. Koszt energii pozyskanej z paneli słonecznych w krajach środkowej i południowej Europy będzie wynosił ok. 4-6 eurocentów/kWh, zaś ok. 2050 roku 2-4 eurocenty/kWh. Zgodnie z prawem Swansona każde podwojenie zdolności produkcyjnych przemysłu solarnego powoduje spadek ceny ogniw fotowoltaicznych o 20%13. W latach 1977 - 2015 ceny ogniw spadły 200-krotnie ? z 76,67 USD/wat do poziomu 0,36 USD/wat, powodując dynamiczny rozwój tego sektora przemysłu.

Dynamiczny wzrost zainstalowanej mocy spowodował szybki spadek cen ogniw fotowoltaicznych. W styczniu 2002 roku średnia cena ogniw wynosiła około 5,5 USD/wat, w styczniu 2012 roku wynosiła 2,3 USD/wat, w marcu 2015 roku 0,28-0,36$/wat.

W ekonomice energetyki słonecznej ważny jest aspekt zapewniania maksymalnej wielkości wyprodukowanej energii w najwyższych letnich "pikach" jej zużycia, związanych z masowym wykorzystaniem klimatyzacji, gdy energia w systemie energetycznym jest najdroższa. W ten sposób energia słoneczna zapobiega tzw. letnim "blackoutom".

W 2012 roku, mimo ograniczenia finansowego wsparcia dla sektora solarnego, w Niemczech zainstalowano rekordową moc ogniw słonecznych ? 7600 MW, dając całkowitą moc 32 000 MW dla tego źródła odnawialnego. W Unii Europejskiej instalacje solarne w Hiszpanii, południowych Włoszech, Holandii i w Niemczech osiągają już parytet sieci czyli stają się konkurencyjne wobec energetyki konwencjonalnej. W kolejnych latach, ze względu na spadek cen energii odnawialnej, parytet sieci będzie obejmował kolejne kraje UE.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Ekonomika



© 2019 http://nieruchomosci-beskidy.cieszyn.pl/